optyka-reklamaWiele osób cierpi na różnego rodzaju wady wzroku, jak choćby krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Tryb życia współczesnego człowieka powoduje, że odsetek osób z wadą wzroku będzie coraz większy, m.in. ze względu na częstą pracę przy komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach, a także powszechne korzystanie ze smartfonów. Osoby dotknięte wadami wzroku nie chcą zmieniać swojego dynamicznego trybu życia, związanego ze szkołą, pracą, sportem, zainteresowaniami i różnorodnymi aktywnościami. Zatem bardzo ważne jest, aby na rynku pojawili się wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy będą w stanie prawidłowo dobrać rodzaj soczewek okularowych do cech indywidualnych klienta oraz wybranej przez niego oprawy.

Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Szczecińskiego prowadzi studia kształcące specjalistów w zakresie optyki okularowej. W tym celu stworzony został nowoczesny warsztat okulistyczny, który wyposażony jest m.in. w dwa automaty szlifierskie oraz gabinet okulistyczny z wygodnym unitem okulistycznym, foropterem, lampą szczelinową oraz autorefraktometrem, zobacz [Galeria – Zdjęcia z optyki]. Studenci mają okazję zagłębić się w tajniki pracy optyka okularowego podczas takich zajęć jak optyka geometryczna i falowa, optyka okularowa, materiały optyczne, anatomia i fizjologia oka, wady i korekcja wad wzroku czy podstawy optometrii. W czasie studiów organizowane są szkolenia i wykłady, prowadzone przez przedstawicieli firm z nami współpracujących, dotyczące najnowocześniejszych produktów i rozwiązań przez nie oferowanych. W toku studiów przewidziane są również praktyki zawodowe w salonach optycznych, zobacz [Na staż bez mrugnięcia okiem].

Wydział nawiązał współpracę z licznymi, wiodącymi na rynku firmami

Essilor

logo Essilor

Optyk Trendy

logo-optyk-trendy

HOYA

hoya-lens-poland-logo

SZAJNA

Logo-SZAJNA_2

JZO

logo-jzo-soczewki-okularowe

Rako Serwis

logo-rako-optyk-serwis

Dzięki tej współpracy nasi studenci mają bezpośredni kontakt z najnowocześniejszymi produktami i technologiami, uczą się obsługiwać nowoczesny sprzęt niezbędny w pracy optyka okularowego, są wprowadzani w optyczny świat przez doświadczoną kadrę naukowo-dydaktyczną oraz przedstawicieli otoczenia społeczno-gospodarczego w tym praktyków.

logo-polski-zwiazek-niewidomych-okreg-zachodniopomorskiWydział współpracuje również z Polskim Związkiem Niewidomych Okręg Zachodniopomorski, co pozwala studentom zapoznać się z szeroką ofertą pomocy dla osób niedowidzących, które potrzebują szczególnego wsparcia. Niezwykle ważne jest, aby absolwent znał potrzeby każdego swojego klienta, a zwłaszcza tego najbardziej potrzebującego.

Część studentów już w czasie studiów znajduje pracę w salonach optycznych. Jednakże studia dają szerokie możliwości zatrudnienia w laboratoriach optycznych, firmach produkujących soczewki oraz sprzęt optyczny.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Katarzyna Łapiński

e-mail: katarzyna.lapinska@usz.edu.pl