Podczas spotkań z naukami ścisłymi uczniowie mogą doświadczyć fizyki na własnej skórze oraz poznać fascynujące zagadnienia matematyczne.

Spotkania z fizyką eksperymentalną zaznajomią uczniów np. ze zjawiskami optycznymi, obserwowanymi na co dzień w przyrodzie. W trakcie zajęć będziemy również badać różne rodzaje ruchu, sprawdzać warunki pływania ciał, poznawać własności cieczy i gazów. Z zainteresowanymi przeprowadzimy badania radioaktywności różnych źródeł naturalnych oraz tych, wytworzonych przez człowieka. Zaprezentujemy także najnowsze osiągnięcia techniki, jak „niezniszczalna” soczewka, wykonana z odpornego na uszkodzenia materiału, z którego budowane są szyby śmigłowców szturmowych Apache. Fizyka jest interesująca i prosta – przekonaj się sam!

Podczas spotkań z matematyką udowodnimy Ci, że matematyką można się zachwycać, że matematyka potrafi zaskakiwać oraz bawić. Poznasz liczby Fibbonacciego oraz dowiesz się, co mają wspólnego z kwiatami słonecznika. Odkryjesz świat pełen nieskończoności i jej paradoksów. Dowiesz się, czym różni się kolorowanie map na piłkach od kolorowania map na dętkach. Zajmiemy się psychologicznymi aspektami liczb, odpowiadając na pytania: Kiedy liczby są szczęśliwe? Które liczby się przyjaźnią? Co oznaczy, że liczba jest doskonała? Nauczysz się szyfrować wiadomości oraz sprawiedliwie dzielić torty. Zachwycisz się pięknem złotego podziału i odkryjesz dlaczego Archimedes powinien uczyć się origami.

Odbyte spotkania:

 • Dni Nauk Przyrodniczo-Matematycznych -23.10.2018 r.

  Wydział Matematyczno-Fizyczny US kolejny raz pomógł Katolickiemu Liceum Ogólnokształcącemu im. Maksymiliana Kolbego w Szczecinie w organizacji Dni Nauk Przyrodniczo-Matematycznych. W dniu 23.10.2018 r. wykłady dla uczniów wygłosili: adiunkt Instytutu Matematyki, dr Lucjan Szymaszkiewicz i student drugiego roku studiów II stopnia na kierunku matematyka – Piotr Szewczyk. Tematem pierwszego wykładu były kody Hamminga, temat drugiego brzmiał „Teoria grup, czyli matematyka symetrii”.

 • Odczyt w Gimnazjum nr 34 w Szczecinie - 27.09.2018

  W czwartek, 27 września 2018 roku dr Dawid Kędzierski wygłosił trzy odczyty dla uczniów szkół szczecińskich, pierwszy „Kiedy nastąpi koniec świata, czyli rekurencje i Wieża Hanoi”, drugi – „Płaszczaki i ciąg Fibonacciego” oraz trzeci „Piękno oczami matematyka, czyli złoty podział”. Słuchaczami byli uczniowie 3 klasy  Gimnazjum nr 34 oraz 7 i 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 7 im. Heleny Raszki.

 • Odczyt dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim – 18.05.2018

  W dniu 18 maja 2018 roku Wydział Matematyczno-Fizyczny odwiedzili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim.

 • Odczyt dla uczniów Szkoła Podstawowa nr 5, im Polskich Olimpijczyków w Wałczu - 16.05.2018

  W dniu 16 maja 2018 roku Wydział Matematyczno-Fizyczny odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5, im Polskich Olimpijczyków w Wałczu.

 • Odczyt dla uczniów Gimnazjum nr 16 w Szczecinie - 08.05.2018

  W dniu 8 maja 2018 roku Wydział Matematyczno-Fizyczny odwiedziła klasa 2 i 3 Gimnazjum nr 16 w Szczecinie. Uczniowie wysłuchali dwóch wykładów: „Wzór Eulera od kuchni” oraz „Kolorowanie map” wygłoszonych przez dr Dawida Kędzierskiego.

 • Dzień Naukowca w VIII LO w Szczecinie - 25.04.2018

  Podczas Dnia Naukowca w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie dr Natalia Targosz-Ślęczka poprowadziła warsztaty na temat „Anatomia oka i rodzaje zaćmy”. Dr Mateusz Paczwa poprowadził warsztaty na temat „Korekcja wzroku”.

 • Odczyt w Liceum Salezjańskim w Szczecinie - 16.04.2018

  W poniedziałek 16 kwietnia 2018 roku dr Andrzej Wiśniewski wygłosił wykład „Paradoksy w rachunku prawdopodobieństwa” dla uczniów Liceum Salezjańskiego w Szczecinie.

 • V Festiwal Nauki w III LO w Stargardzie Szczecińskim - 6.04.2018

  W piątek 6 kwietnia 2018 roku dr Andrzej Wiśniewski wygłosił wykład ,,Pułapki statystyki” podczas V Festiwalu Nauki w III LO w Stargardzie Szczecińskim.

 • Wizyta Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte - 22.03.2018

  W czwartek 22. marca 2018 roku Wydział Matematyczno-Fizyczny odwiedziła klasa 6 i 7 Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte z Gardna.

  Uczniowie wysłuchali odczytu na temat „Origami i trysekcja kąta, czyli opowieść o greckiej matematyce”, wzięli udział w „Warsztatach fizyczno-optycznych” oraz aktywnie wypoczywali podczas „Warsztatów zagadek i gier logicznych”.

 • Odczyt w Gimnazjum nr 34 w Szczecinie - 5.03.2018

  W poniedziałek, 5 marca 2018 roku dr Dawid Kędzierski wygłosił dwa odczyty dla uczniów szkół szczecińskich, pierwszy pt. „Szyfry proste i ich uogólnienia”, drugi – „Wzoru Eulera dla wielościanów”. Słuchaczami byli uczniowie 2 klasy  Gimnazjum nr 34 oraz 7 klasy Szkoły Podstawowej nr 7 im. Heleny Raszki.

 • Odczyt i pokazy w Prywatnej Językowej Szkole Podstawowej „Promyczek” w Goleniowie - 12.01.2018

  W dniu 12. stycznia 2018 roku w Prywatnej Językowej Szkole Podstawowej „Promyczek” w Goleniowie dr Natalia Targosz-Ślęczka wygłosiła odczyt „Biofizyka oka”oraz dr Radosław Gąsowski urządził pokaz doświadczeń z zakresu fal elektromagnetycznych.

 • Odczyt w Szkole Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Goleniowie - 18.12.2017

  W dniu 18. grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Goleniowie dr Natalia Targosz-Ślęczka wygłosiła odczyt „Biofizyka oka” oraz dr Tomasz Denkiewicz wygłosił odczyt „Energia z atomu”.

 • Dni Nauk Matematyczno-Przyrodniczych - 13-14.11.2017

  Dni 13 i 14 listopada 2017 r. były Dniami Nauk Matematyczno-Przyrodniczych w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. Jest to od wielu lat tradycyjne święto matematyki, fizyki, chemii, biologii i geografii w tej szkole. W tym roku w święcie tym aktywny udział wzięli studenci kierunku matematyka na Uniwersytecie Szczecińskim. Piotr Błaszkiewicz, student II roku studiów I stopnia, opowiadał uczniom o tym,  gdzie się kończy nieskończoność? Z kolei Arnold Kowalski, student II roku studiów III stopnia, wystąpił z prelekcją połączoną z pokazami na temat powierzchni minimalnych.

 • IV Festiwal Nauki i Sztuki w III LO w Stargardzie Szczecińskim - 12.04.2017

  Dnia 12 kwietnia 2017 roku, podczas IV Festiwalu Nauki w III LO w Stargardzie Szczecińskim, dr Andrzej Wiśniewski wygłosił wykład ,,Matematyczne paradoksy i zadania niespodzianki” oraz dr Natalia Targosz-Ślęczka wygłosiła wykład „Biofizyka oka”.

 • III Festiwal Nauki i Sztuki w III LO w Stargardzie Szczecińskim - 1.04.2016

  Dnia 1 kwietnia 2016 roku podczas III Festiwalu Nauki w III LO w Stargardzie Szczecińskim dr Andrzej Wiśniewski wygłosił wykład „Kiedy wierzyć statystyce?” oraz dr Marcin Olszewski zaprezentował wykorzystanie mikrokontrolerów w złożonych, wieloetapowych pomiarach podczas odczytu „Roboty pomiarowe”.

   

  Roboty pomiarowe.

  .

 • II Festiwal Nauki i Sztuki w I LO w Stargardzie Szczecińskim - 10.04.2015

  Dnia 10 kwietnia 2015 roku dr Andrzej Wiśniewski wygłosił wykład ,,Probabilistyczne rozmaitości” podczas II Festiwalu Nauki w III LO w Stargardzie Szczecińskim.

 • I Festiwal Nauki i Sztuki w I LO w Stargardzie Szczecińskim - 4.04.2014

  Dnia 4 kwietnia 2014 roku dr Andrzej Wiśniewski wygłosił wykład ,,Matematyczne paradoksy” podczas I Festiwalu Nauki w III LO w Stargardzie Szczecińskim.

 • Wizyta XIV Liceum ogólnokształcącego - 21.06.2013

  W dniu 21. czerwca 2013 roku Wydział Matematyczno-Fizyczny odwiedziła klasa 2 Liceum Ogólnokształcącego nr 14 w Szczecinie. Uczniowie wysłuchali odczytu dr Andrzeja Wiśniewskiego „Matematyka niepewności”.

 • Wykład w Zespole Szkół nr 1 w Szczecinku - 12.05.2012

  W dniu 15 maja 2012 roku dr Andrzej Wiśniewski wygłosił odczyty „Matematyczne paradoksy i zadania niespodzianki dla młodzieży licealnej w Zespole Szkół nr 1 w Szczecinku.

 • Dzień Matematyki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wł. Broniewskiego w Świdwinie - 10.06.2011

  W dnia 10 czerwca 2011 roku podczas Dnia Matematyki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wł. Broniewskiego w Świdwinie, mgr Dawid Kędzierski wygłosił wykład „Kolorowanie map”.

 • Odczyty w budynku Wydziału Matematyczno-Fizycznego - 6.03.2009

  W dniu 6 marca 2009 roku w budynku Wydziału Matematyczno-Fizycznego dr Andrzej Wiśniewski wygłosił wykład otwarty ,,Paradoksy i zadania niespodzianki w rachunku prawdopodobieństwa’’.

 • Odczyt podczas XLIX Międzyszkolnych Zawodach Matematycznych - 8.03.2008

  W dniu 8 marca 2008 podczas XLIX Międzyszkolnych Zawodów Matematycznych w Szczecinie dr Andrzej Wiśniewski wygłosił wykład „Paradoksy w zadaniach z rachunku prawdopodobieństwa”.