Wykład otwarty Polskiego Towarzystwa Fizycznego

  Zarząd Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego serdecznie zaprasza na kolejny wykład otwarty, który odbędzie się 11 czerwca (poniedziałek) 2018 r. o godzinie 17.00 w auli  Wydziału Matematyczno-Fizycznego US ul. Wielkopolska 15 (sala nr 116).

  Wykład pt.

  „Czasoprzestrzeń, kwanty, struny”

  wygłosi

  dr hab., prof. UW Piotr Sulkowski

  z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Prof. Sulkowski jest pomysłodawcą i prowadzącym cykl wykładów popularnych pt. „Zapytaj fizyka” (zapytajfizyka.fuw.edu.pl) a także laureatem prestiżowego
  europejskiego grantu dla młodych naukowców ERC Advanced Grant z roku 2013,  który realizuje we współpracy z grupą badawczą z California Institute of  Technology w USA.

  Prof. Sulkowski przedstawi na wykładzie różne idee dotyczące struktury czasu i  przestrzeni połączonych w jeden byt zwany w fizyce czasoprzestrzenią. Rozpocznie od starożytnych i przedeinsteinowskich wyobrażeń na temat tych pojęć, przechodząc do teorii względności i jej konsekwencji, a kończąc na najbardziej współcześnie dyskutowanych pomysłach związanych z modyfikacjami pojęcia czasoprzestrzeni wynikających z potrzeby połączenia ze sobą dwóch najbardziej zaawansowanych teorii fizycznych: mechaniki kwantowej i teorii grawitacji. Prof. Sulkowski specjalizuje się w jednym ze sposobów połączenia obu tych teorii w ramach awangardowej teorii strun, która w sposób popularny przedstawi na wykładzie.

  plakat_sulkowski