Wykład otwarty Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego

Zarząd Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego serdecznie zaprasza na kolejny wykład otwarty, który odbędzie się 13 grudnia (środa) 2017 r. o godzinie 17.00 w auli Wydziału Matematyczno-Fizycznego US ul. Wielkopolska 15 (sala nr 116). Wykład pt.

„Radioterapia protonowa – fizyka w walce z rakiem”

wygłosi prof. dr hab. Paweł Olko z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Prof. Olko kieruje Centrum Cyklotronowym działającym w ramach Narodowego Centrum Radioterapii Hadronowej, w którym dokonywane są zabiegi naświetlania guzów nowotworowych. Na wykładzie Prof. Olko przedstawi historie leczenia guzów nowotworowych sięgając do prac wybitnej polskiej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie. Opowie jakie szczególne zalety ma leczenie wiązek protonów (składników jadra atomowego) przyspieszonych do dużych prędkości. Pokaże także jak zdobycze fizyki jądrowej są coraz powszechniej wykorzystane do walki z rakiem – jednej z najgroźniejszych plag współczesnej cywilizacji.

plakat_olko