Wykład w ramach Kolokwium Matematycznego Instytutu Matematyki - Wydział Matematyczno-Fizyczny

Wykład w ramach Kolokwium Matematycznego Instytutu Matematyki

Instytut Matematyki Wydziału Matematyczno-Fizycznego zaprasza na wykład pod tytułem:

Geometry and dynamics of intersections

który wygłosi:

prof. Bernard Teissier
    Institut Mathématique de Jussieu-Paris Rive Gauche

Abstract:

In intersection theory, typically when proving Bézout’s theorem, one defines the local intersection multiplicity or cycle of two varieties which do not intersect transversally at non singular points ( a situation called “general position”) by making a one parameter deformation of one of them to obtain general position and counting the points or looking at the intersection cycle. I will examine the information obtained when studying the multiscale dynamics of the intersection points or cycles when the deformation parameter tends to zero.

Wykład odbędzie się 10 maja 2018 r. (poniedziałek) o godz. 16.00 w sali 210 w budynku Wydziału Matematyczno – Fizycznego.

teissier-1